blogpost

30 dni czyli ograniczenia czasowe

nakiedy logo Grzegorz Majewski

Ograniczenia czasowe są jednymi z najważniejszych jakie powinien posiadać każdy projekt internetowy. Tworzenie rozwiązań bez czasowego reżimu, prowadzi do nadmiernego rozrastania się aplikacji oraz zachęca do przeciągania - często w nieskończoność – etapu  budowy. Kolejną zaletą narzucenia krótkiego czasu realizacji, jest skupienie się na kluczowych funkcjonalnościach oraz szybkie przejście od projektu do działającego prototypu. Sieć bardzo szybko zweryfikuje czy nasze założenia były właściwe i dzięki temu szybciej będziemy mogli  rozpocząć proces usprawniania aplikacji.

Zanim jeszcze zaczniemy budować właściwą aplikację, warto jak najwcześniej rozpocząć budowę dobrej atmosfery wokół naszego przyszłego biznesu. Składają się na niego 3 podstawowe kroki:

 1. Stworzenie strony internetowej
 2. Założenie i prowadzenie profili w mediach społecznościowych
 3. Dzielenie się wiedzą

W kolejnych wpisach postaram się opisać jak szybko i za niewielkie pieniądze możemy to zrobić.

Mamy więc pomysł, domenę, stronę www i w głowie zaczyna nam się układać kształt aplikacji. Nadszedł więc czas na szczegółowe scharakteryzowanie podstawowych funkcji naszego systemu. W tym celu otwórz dokument tekstowy i za pomocą równoważników zdań rozpisz, element po elemencie. Nie musi to być bardzo szczegółowa charakterystyka, wystarczą zrozumiałe dla nas słowa klucze.

Funkcjonalności nakiedy.com:

 1. Rezerwacje:
  1. Kalendarz rezerwacji
  2. Formularz rezerwacji
 2. Klienci:
  1. Lista klientów
  2. Podgląd klienta
  3. Dodawanie, edycja, usuwanie
 3. Usługi
 4. Pracownicy
 5. Godziny pracy
 6. Panel użytkownika
 7. Ustawienia

Pierwsza wersja może wyglądać tak jak powyżej – z czasem będziemy ją uszczegóławiać i dodawać kolejne punkty.

Kiedy mamy już naszą listę, przyszedł czas na pierwszą konfrontację z rzeczywistością.  Proponuje stworzyć listę naszych konkurentów krajowych oraz systemów z innych rynków, które nam się podobają . Większość aplikacji w modelu SaaS ma darmowy okres próbny – i to właśnie wykorzystamy. Zakładamy darmowe konta i sprawdzamy jakie rozwiązania wykorzystują konkurenci  i jak zbudowali swoje systemy.

Moim zdaniem wymyślanie wszystkiego od zera nie ma sensu, łatwiej i lepiej jest kopiować i ulepszać już istniejące rozwiązania. Wiele osób uważa to za niewłaściwe, ale bardziej lub mniej świadomie wszyscy to robią. Jest to szczególnie ważne, gdy tworzymy biznes, który jest dla nas czymś nowym, czymś nad czym nigdy zawodowo nie pracowaliśmy. W ten sposób uczymy się i poznajemy różne podejścia do pojawiających się problemów. Wybieramy te rozwiązania, które nam najbardziej odpowiadają, a w przyszłości zaproponujemy własne usprawnienia.  Zatem uczmy się na błędach innych, na swoje przyjdzie jeszcze czas.

Podczas „przeklikiwania się” przez kolejne systemy wybieramy to, co w nich najlepsze. Jeden system ma fajnie rozwiązany kalendarz, inny klientów, a jeszcze inny zarządzanie usługami. Tak wiec, pozostaje zebrać najlepsze z nich i złożyć w jeden „super” system – co w samo w sobie jest nowością i ulepszeniem istniejących rozwiązań.

Wiele osób w tym momencie może stwierdzić, że jeśliby tak wszyscy robili , to systemy były by identyczne. Więc odpowiadam: tak właśnie jest. Spójrzmy na nasze telefony – czy nie są one niemal identyczne ? Są bardzo podobne, ale nie jest to rezultatem tylko i wyłącznie kopiowania. Wynika to z naturalnego dążenia do najlepszego rozwiązania - a takich jest ograniczona liczba. Najczęściej sama natura narzuca je, bądź przez wielkości dłoni i długości palców człowieka czy sposobu odbierania treści na ekranie przez mózg. To, że ekrany telefonów mają rozmiar 4-5 cali pozwala z jednej strony wyświetlać więcej informacji, a z drugiej wygodniej trzymać telefon w ręce.

Analogicznie jest w systemie rezerwacji np. kalendarz nie może być zbyt duży, ponieważ nie zmieści się na ekranie monitora czy smartfona. Nie możemy pokazać całego miesiąca, ponieważ wizyty pojedynczego dnia staną się nieczytelne. Dlatego aby pokazać pojedyncze wizyty będziemy pokazywali jeden dzień lub maksymalnie tydzień. Są to uproszczenia ale pokazują  ideę.

Oczywiście takie podejście ma też swoje wady. Bardzo często nie rozumiemy do końca tego co kopiujemy, nie wiemy z czego wynika taki, a nie inny kształt rozwiązania i w przyszłości możemy tego pożałować.  Dlatego polecam kopiowanie z głową czyli kopiujemy, ale tylko po dokładnej analizie i zrozumieniu, dlaczego coś wygląda i działa tak, a nie inaczej.

 
comments powered by Disqus

Rozpocznij swój 14-dniowy okres testowy!

Bez opłat. Bez umów. Zrezygnuj kiedy chcesz.